1. Ga naar navigatie
  2. Bekijk inhoud van de pagina
  3. Ga naar zoeken

Eldermans & Geerts Advocaten

Driebergseweg 16c
3708 JB Zeist
T+31.(0)30 233 22 18
Epost@eldermans-geerts.nl

Routebeschrijving


Straks op meer manieren moeder worden

Op dit moment zijn in de wet 2 manieren vastgelegd waarop een vrouw - juridisch gezien - moeder kan worden:

1. door een kind te baren, waarbij het niet uitmaakt of het genetisch materiaal afkomstig is van de moeder;
2. door een kind te adopteren.

Vader kun je– op basis van de huidige wetgeving- op 5 manieren worden:

1. doordat een kind wordt geboren met wiens moeder de vader gehuwd is;
2. postuum; doordat een kind wordt geboren (met wiens moeder de vader gehuwd is) binnen 306 dagen na het overlijden van de vader;
3. door erkenning van het kind, ingeval van ongehuwde ouders;
4. door gerechtelijke vaststelling van het vaderschap, indien niet wordt meegewerkt aan erkenning;
5. door adoptie.

Het ziet ernaar uit dat deze wettelijke regeling zal gaan veranderen. Er zijn al geruime tijd plannen om de wet te wijzigen, met dien verstande dat ook erkenning van moederschap mogelijk wordt gemaakt. Aanleiding is onder meer het rapport over lesbisch ouderschap van de Commissie lesbisch ouderschap en interlandelijke adoptie. In 2008 heeft het kabinet aangegeven de voorstellen uit dit rapport in grote lijnen over te nemen.

Uitgangspunt van dit rapport is dat de meemoeder/duo-moeder een familierechtelijke band met het kind moet kunnen krijgen, zonder dat adoptie van het kind nodig is. Dit kan ingevuld worden door erkenning ingeval van ongehuwde lesbische ouders en van rechtswege, door het huwelijk. In dat geval zal uit de geboorteakte moeten blijken wie de biologische moeder is.

Een en ander heeft geresulteerd in een wetsvoorstel. Indien dit wetsvoorstel wordt ingevoerd kun je op 6 manieren moeder worden:

1. door een kind te baren, waarbij het niet uitmaakt of het genetisch materiaal afkomstig is van de moeder;
2. door een kind te adopteren.
3. doordat een kind wordt geboren uit de moeder met wie de duo-moeder gehuwd is;
4. postuum; doordat een kind wordt geboren uit de moeder met wie de duo-moeder gehuwd is, binnen 306 dagen na het overlijden van de duo-moeder;
5. door erkenning door de duo-moeder;
6. door gerechtelijke vaststelling van het moederschap.

Wilt u advies over juridisch moeder- en of vaderschap? Neem contact op met ons kantoor.
 


button: open tinymenu